Get Adobe Flash player
czarny-czwartek-p

Reżyseria: Antoni Krauze 
Występują: Piotr Fronczewski, Wojciech Pszoniak, Marta Honzatko, Michał Kowalski 
Produkcja: Polska 2011 
Gatunek: dramat

CZARNY CZWARTEK

W grudniu 1970 roku na Wybrzeżu polskie wojsko wystrzeliło 46 tysięcy pocisków różnego kalibru do demonstrujących Polaków. Jeden z tych pocisków trafił w 18-latka, który przeszedł do legendy…
W „Czarny czwartku”, należącym do grona największych polskich produkcji, twórca filmu, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. 

Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego.

Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Śluby panieńskie”). „Balladę o Janku Wiśniewskim” – porywający motyw przewodni do „Czarnego Czwartku” – zaśpiewał Kazik Staszewski.

OPIS PŁYTY: 
Język: polski
Napisy: angielskie
Dźwięk: DD 5.1 lub/i DTS 5.1
Obraz: 16:9 (1.85:1)
Czas: 105 min
Dodatki:
- zwiastun filmu, teledysk: Kazik Staszewski – „Janek Wiśniewski padł”, „Czarny Czwartek. Gdynia ’70. Dlaczego” – dokument

KINO:

zapowiedzi archiwum

DVD:

nowości kolekcje zapowiedzi archiwum

BLU-RAY:

Nowości Zapowiedzi Archiwum

KONTAKT