Get Adobe Flash player
pod-mocnym-aniolem

Premiera kinowa: 17 stycznia 2014. 
 
Scenariusz i Reżyseria: Wojtek Smarzowski(„Drogówka”, „Róża”, „Dom zły”)

Zdjęcia: Tomasz Madejski („Lejdis”, „Testosteron”, „Ciało”)

Producent: Jacek Rzehak

Obsada: Robert Więckiewicz („W ciemności”, „Baby są jakieś inne”), Julia Kijowska(„Drogówka”, „Miłość”), Jacek Braciak(„Drogówka”, „Róża”) , Andrzej Grabowski(„Drogówka”, „PitBull”), Iza Kuna („Drogówka”, „33 sceny z życia”), Agata Kulesza („Róża”, „Sala samobójców”), Arkadiusz Jakubik(„Drogówka”, „Jesteś Bogiem”), Kinga Preis(„W ciemności”, „Dom zły”), Marian Dziędziel(„Drogówka”, „Kret”), Adam Woronowicz(„Baby są jakieś inne”, „Syberiada polska”),Eryk Lubos („Drogówka”, „Róża”), Marcin Dorociński („Obława”, „Róża”), Iwona Bielska(„Uwikłanie”, „Chrzest”), Robert Wabich(„Drogówka”, „Supermarket”), Iwona Wszołkówna („Pokaż kotku, co masz w środku”), Lech Dyblik („Drogówka”, „Pokłosie”), Henryk Gołębiewski („Edi”),Krzysztof Kiersznowski („Statyści”, „Cześć, Tereska”), Bartłomiej Topa („Drogówka”, „Wesele”, „Boisko bezdomnych”)

Pod Mocnym Aniołem

Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego, reżysera „Drogówki”, „Róży” i „Wesela” to wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego – i o miłości, która wszystko ocala. Scenariusz jest oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem” (Nagroda Literacka NIKE 2001).

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca.

Trafia na oddział intensywnej terapii i po raz kolejny zostaje skierowany na kilkudniowy odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, kierowca TIR-a, inżynier, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.

„Pod Mocnym Aniołem” to opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji, aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety, która jest ostatnią szansą na powrót do normalności i wyzwolenie się z potwornej choroby.

„Chciałbym, żeby przez pierwszą część filmu widz się świetnie bawił (kto z nas się nie śmiał z pijaka?), przez następną czuł narastające zażenowanie, a na koniec, żeby przerażony milczał.” Wojtek Smarzowski

„Z powieści Jerzego Pilcha oraz z mojego – sądzę, że mogę tak napisać – niegrzecznego widzenia kina można zmontować ekstra-mocny koktajl. Będzie miał sporo kolorów, bo pracuję z aktorami na półtonach i niuansach, będzie międzynarodowy, bo wierzę, że są szanse na festiwale i zapewniam, że będzie popularny, bo picie to jednak cały czas nasz sport narodowy. Tylko z tym kacem każdy będzie sobie musiał radzić sam.”Wojtek Smarzowski

KINO:

zapowiedzi archiwum

DVD:

nowości kolekcje zapowiedzi archiwum

BLU-RAY:

Nowości Zapowiedzi Archiwum

KONTAKT