Laureat Oscara Cillian Murphy („Oppenheimer”, „Peaky Blinders”) i dwukrotnie nominowana do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej – Emily Watson („Diuna: Proroctwo”, „Czarnobyl”) w przejmującej opowieści o odwadze, sumieniu i drobnych czynach, które decydują o tym, kim jesteśmy. Pełna emocji historia nawiązująca do wstrząsających wydarzeń, do których dochodziło w irlandzkich pralniach sióstr magdalenek, opiekujących się młodymi kobietami uznanymi za „upadłe”. Ekranizacja bestsellerowej powieści autorstwa Claire Keegan pod tym samym tytułem. Na podstawie jej opowiadania „Foster” zrealizowano nominowaną do Oscara i wyróżnioną Europejską Nagrodą Filmową „Cichą dziewczynę”. Rola siostry Mary przyniosła Emily Watson Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę drugoplanową na festiwalu w Berlinie.
Za kamerą stanął Tim Mielants – twórca, mający na koncie pracę przy uznanych serialach: „Peaky Blinders”, „Terror” i „Legion”. Scenariusz napisał Enda Walsh – współautor tekstu do głośnego „Głodu” Steve’a McQueena z Michaelem Fassbenderem w roli głównej. Za produkcję filmu odpowiadają m.in. laureaci Oscara Ben Affleck i Matt Damon oraz również nagrodzony najważniejszą filmową statuetką na świecie, odtwórca głównej roli – Cillian Murphy. Światowa premiera „Drobiazgów takich jak te” odbyła się podczas MFF w Berlinie. W Polsce film pokazywany był na festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Toruniu.
Film spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków, którzy szczególnie chwalą kreacje aktorskie Cilliana Murphy’ego i Emily Watson, emocjonalny wymiar opowieści oraz scenariusz Endy Walsha. The Wrap określiło film skromnym klejnotem, The Guardian – absorbującym i angażującym dramatem. Według The Hollywood Reporter „Drobiazgi takie jak te” są subtelne, ale głęboko poruszające, intymne, ale i emocjonalnie wylewne. Z kolei recenzentka Next Best Picture napisała, że to cichy film, w którego sercu płonie ogień.
Irlandia, 1985 rok. W małym miasteczku w hrabstwie Wexford zbliża się okres świąteczny. Handlarz węglem Bill Furlong ciężko pracuje, aby utrzymać siebie, swoją żonę i pięć córek. Pewnego ranka, podczas dostawy towaru do miejscowego klasztoru, mężczyzna dokonuje odkrycia, które zmusza go nie tylko do konfrontacji z własną przeszłością, lecz także z wymownym milczeniem mieszkańców miasta, kontrolowanego przez Kościół katolicki.
Rozgrywająca się w Polsce, niezwykle poruszająca i trafiająca prosto w serce animowana, opowieść z czasów II wojny światowej w reżyserii nagrodzonego Oscarem za film „Artysta” Michela Hazanaviciusa. Produkcja ta jest już czwartym dziełem w dorobku twórcy, które znalazło się w kolejnych edycjach Konkursu Głównego międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Scenariusz powstał w oparciu o przetłumaczoną na 16 języków bestsellerową książkę francuskiego dramaturga i autora wydawnictw dla dzieci Jeana-Claude’a Grumberga, którego sztukę „Pracownia krawiecka” zrealizował polski Teatr Telewizji. Na udział w filmie w roli koproducentów zdecydowali się słynni bracia kina – Jean-Pierre i Luc Dardenne. Kompozytorem muzyki do filmu jest dwukrotny laureat Oscarów za produkcje „Kształt wody” i „Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat – twórca muzyki do hitu „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. W swojej karierze pracował z największymi reżyserami kina, w tym m.in. z: Wesem Andersonem, Guillermo del Toro, Luciem Bessonem i Romanem Polańskim.
Dawno, dawno temu, gdzieś w Polsce, w wielkim lesie mieszkali biedny drwal i jego żona. Zimno, głód, bieda i szalejąca wokół wojna sprawiły, że ich życie było bardzo trudne. Pewnego dnia żona drwala idąc niedaleko linii kolejowej znalazła małe zawiniątko wyrzucone z jednego z wielu pociągów nieustannie przejeżdżających przez las. W środku jest niemowlę – dziewczynka. To dziecko, ten „najcenniejszy z ładunków”, odmieni życie żony biednego drwala i jej męża, a także tych, których napotka na swojej drodze… w tym mężczyzny, który zmuszony był wyrzucić zawiniątko z pociągu. Znajdą się tacy, którzy postanowią chronić malutkie życie, bez względu na cenę. Ta niezwykła historia odkryje to, co najgorsze i najlepsze w ludzkich sercach.
Zwycięzca plebiscytu publiczności w kategorii „film fabularny” 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Zobacz zwiastun filmu „Innego końca nie będzie”, pełnej szczerych emocji opowieści o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. Na ekranie zobaczymy gwiazdę serialu „Morderczynie” – Maję Pankiewicz, czterokrotną laureatkę Orłów – Agatę Kuleszę, docenionego przez widzów serialu „1670” Bartłomieja Topę, a także Sebastiana Delę („#BringBackAlice”), Cezarego Łukaszewicza („Chłopi”) i Klementynę Karnkowską („Wyrwa”).
Po dłuższej nieobecności, Ola, najstarsza z trójki rodzeństwa, postanawia wrócić w rodzinne strony.
Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło
dalej. Mama ma nowego partnera, w garażu brakuje ulubionego samochodu taty, a rodzinny dom
wkrótce ma zostać sprzedany. Relacje z bratem, siostrą i matką są dalekie od ideału. Ola wie, że to
ostatni moment, aby pogodzić się z przeszłością i zacząć żyć na nowo. Pomogą w tym pełne ciepłych
wspomnień rodzinne kasety video i zdjęcia znalezione na strychu.
Nigdy nie wiesz, kiedy w Twoim życiu zmieni się wszystko. Jeden wypadek drogowy wywraca codzienność dojrzałego mężczyzny i uruchamia lawinę emocjonalnych zdarzeń, w które zaangażowana będzie cała jego rodzina. Inspirowany prawdziwą historią, poruszający film ze specjalizującego się w odkrywaniu nowych talentów Studia Munka, które dało polskim widzom nagrodzoną Złotymi Lwami w Gdyni „Cichą noc” oraz obsypane wyróżnieniami obrazy „Chleb i sól” czy „Supernova”. Oprócz wybitnego Jana Englerta, na wielkim ekranie zobaczymy: dwukrotnie nagrodzoną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Annę Romantowską, a także Michała Czerneckiego („Każdy wie lepiej”), Aleksandrę Popławską („Listy do M. 5”), Martynę Byczkowską („1670”), Marię Kowalską („Znachor”) i Marka Kalitę („Wataha”).
Ułożone życie Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, zmienia się w mgnieniu oka, kiedy dochodzi do dramatycznego wypadku drogowego. Zamiast spokojnej i dobrze zaplanowanej „złotej jesieni życia” staje on w obliczu sytuacji, która przerasta zarówno jego jak i najbliższe mu osoby. Cień pada na jego małżeństwo, relacje z synem oraz zbliżające się wesele ukochanej wnuczki. Ponadto w życiu Tadeusza pojawi się kobieta, pod której wpływem ten zacznie podejmować zaskakujące decyzje. Z dnia na dzień atmosfera zaczyna się zagęszczać, emocje biorą górę, a przyszłość przestaje być tak pewna jak się wydawało.
„Dwie siostry” w reżyserii Łukasza Karwowskiego („Jedna dusza”, „Mała wielka miłość”, „Południe Północ”) to pierwszy film fabularny nakręcony na terenie Ukrainy po agresji rosyjskiej. Arcytrudne zdjęcia powstawały w prawdziwych lokalizacjach: Buczy, Irpieniu, Borodziance i Charkowie. Ekipa filmu realizowała go w niesłychanie skomplikowanych i niebezpiecznych warunkach, niejednokrotnie będąc zmuszoną do zmiany planów zdjęciowych i dostosowując się do sytuacji militarnej, czy poleceń wojskowych. Ze względu na tematykę „Dwóch sióstr” twórcom udało zaprosić się do współpracy najbardziej znaną i cenioną ukraińską aktorkę, Irmę Witowską. Jak również, kilku innych czołowych aktorów ukraińskich. Dwie tytułowe bohaterki brawurowo zagrały polskie aktorki młodego pokolenia – Karolina Rzepa i Diana Zamojska. „Dwie siostry” znalazły się w konkursie głównym 49. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Dwie od lat skonfliktowane ze sobą siostry – Jaśmina i Małgorzata – wyruszają z Warszawy do Charkowa, by przywieźć stamtąd ciężko rannego ojca. Po wybuchu wojny w Ukrainie mężczyzna pracował tam jako wolontariusz, przewożąc materiały medyczne. Relacja sióstr nigdy nie należała do najłatwiejszych. Młodsza Małgorzata zawsze czuła się gorsza, bardziej wyobcowana i niechciana. Miała poczucie, że ojciec faworyzuje starszą Jaśminę. Teraz jednak, dla dobra najbliższej im osoby, dziewczyny muszą połączyć siły i porzucić dawne urazy. Czy im się to uda? Czy w tym nieludzkim świecie, do jakiego dotarły znajdzie się miejsce na miłość, zrozumienie i wybaczenie?
Jakie inspiracje miał autor „Małego Księcia” do napisania jednej z najsłynniejszych książek wszech czasów? Pełna zapierających dech w piersiach przelotów nad Andami opowieść oparta na najciekawszych wycinkach z biografii Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Oto historia fascynacji samolotami połączona z marzeniami, wrażliwością i fantazją, które dały początek najpiękniejszej opowieści o poszukiwaniu przyjaźni. W rolach głównych: Vincent Cassel, którego widzowie mogli podziwiać w roli Juliusza Cezara w hicie „Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka”, a także dwukrotny laureat Cezara – Louis Garrel („Oficer i szpieg” Romana Polańskiego) oraz nagrodzona na festiwalu w Cannes – Diane Kruger („Bękart wojny” Quentina Tarantino). Film ten jest hołdem dla wybitnego pisarza i jego ponadczasowego arcydzieła.
Jest rok 1930, Antoine de Saint-Exupéry na kilkanaście lat przed wydaniem swojej najsłynniejszej książki „Mały Książę” pracuje jako pilot w świadczącej lotnicze usługi pocztowe firmie Aéropostale w Argentynie. Pewnego dnia, jego przyjaciel Henri Guillaumet nie wraca z jednej ze swoich podróży. Pomimo spodziewanych niebezpieczeństw, Antoine postanawia wyruszyć na poszukiwania zaginionego pilota. To z pozoru niemożliwe zadanie zmusi go do przekroczenia piętrzącego się wysoko górskiego pasma And oraz własnych słabości. Podczas tej wyprawy pilot doświadczy wielu wrażeń, które później wykorzysta do stworzenia swojej niezwykłej książki.
Czy potrafisz kochać tak bardzo, że nic innego się nie liczy? „Beating hearts”, hit francuskich kin z milionem widzów po zaledwie tygodniu wyświetlania, to pulsująca emocjami epicka historia miłosna, w której adrenalina i zemsta uderzają równie mocno jak bicie dwóch serc. W rolach głównych Adèle Exarchopoulos – gwiazda nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes „Życia Adeli – Rozdział 1 i 2” oraz François Civil znany z produkcji „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”. „Beating hearts” to elektryzujący akcją oraz zachwycający wizualną i dźwiękową oprawą film prezentowany w prestiżowym Konkursie Głównym 77. edycji Międzynarodowego Festiwalu filmowego w Cannes.
Wychowany w szemranej dzielnicy zbuntowany nastolatek o imieniu Clotaire zakochuje się w swojej koleżance ze szkoły – Jackie. Chłopak jest oczarowany jej zadziornym charakterem i ciętym dowcipem, które dają o sobie znać już przy pierwszym spotkaniu. Między tą dwójką rozkwitnie wielkie uczucie pierwszej miłości, które będzie musiało stawić czoła najtrudniejszej próbie. Clotaire zostaje bowiem wciągnięty w przestępczą działalność okolicznych gangów i zaczyna kroczyć mroczną ścieżką, która może zniszczyć ich wspólne marzenia. W wyniku niefortunnej kradzieży nastolatek zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił i trafia do więzienia. Po wielu latach od rozejścia się ich życiowych dróg, oboje odkrywają, że nadal nie potrafią bez siebie żyć. Pytanie jednak czy ta obudzona na nowo miłość zatriumfuje nad pragnieniem zemsty Clotaire’a?
Nagrodzona Oscarem Angelina Jolie jako Maria Callas – nazywana „primadonną stulecia”, najsłynniejsza i najbardziej uwielbiana śpiewaczka operowa świata. To zahaczający o najważniejsze momenty w życiu diwy film o wielkich miłościach: do mężczyzn, do kariery, do śpiewu. Nagrodzona owacjami na stojąco podczas światowej premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Maria Callas” została wyreżyserowana przez specjalistę od ekranizacji kobiecych biografii Pablo Larraína, nagradzanego w Cannes i Berlinie twórcy obrazów „Jackie” o Jacqueline Kennedy oraz „Spencer” pokazującego historię księżnej Diany. Podczas swoich ostatnich dni, mieszkająca w Paryżu lat 70-tych XX wieku Maria Callas wyobraża sobie i przeżywa na nowo burzliwą, piękną i tragiczną historię swojego życia. To wspomnienia największej śpiewaczki operowej świata, które pełne są miłosnych uniesień, brawurowych występów, obecności na najbardziej ekskluzywnych salonach i poznawania najwybitniejszych osobistości tamtych czasów. Znajdzie się tu miejsce na historię miłosną z Arystotelesem Onassisem – jednym z najbogatszych ludzi tamtego okresu czy spotkanie z Johnem F. Kennedym. To historia kobiety niezwykle pewnej siebie, ale równocześnie niewyobrażalnie wrażliwej.
Ikona światowego kina akcji Liam Neeson w roli człowieka mafii, zmagającego się z zemstą gangsterów i własną pamięcią. W obsadzie trzymającego w napięciu filmu, u boku gwiazdy cyklu „Uprowadzona” i „Gwiezdnych wojen”, zobaczymy również: Rona Perlmana („Hellboy”, „Synowie Anarchii”), Frankie Shaw („Niezwyciężony”) oraz Yolondę Ross („Więzienny blues”).
Doświadczony gangster (Liam Neeson), do tej pory niezawodny i skuteczny, zaczyna odczuwać skutki długotrwałego stresu i życia na krawędzi. Pojawiają się niepokojące objawy, które skłaniają go do porzucenia dotychczasowego stylu życia i odnowienia relacji z rodziną. Zerwanie więzi z bezwzględnym i gotowym na wszystko przeciwnikiem jakim jest mafia, okaże się trudniejsze niż myślał. Mężczyzna ściąga niebezpieczeństwo na siebie i bliskich. Czy, zdradzony przez wspomnienia i dawnych sojuszników, znajdzie sposób na zmazanie grzechów mrocznej przeszłości?
Adaptacja uhonorowanej nagrodą Pulitzera bestsellerowej powieści Cormaca McCarthy’ego. Mroczna wizja przyszłości, nawiązująca klimatem do serii „Mad Max” i katastroficznych widowisk spod znaku „2012” i „Pojutrze”, z prawdziwie gwiazdorską obsadą: Viggo Mortensen („Władca Pierścieni”), Charlize Theron („Monster”), Robert Duvall („Ojciec chrzestny”), Guy Pearce („Memento”) i Kodi Smit-McPhee („Pozwól mi wejść”).
Kilka lat po katastrofie, która zniszczyła faunę, florę i większość ludzkiej populacji na Ziemi, dwójka ocalałych – ojciec (Viggo Mortensen) i syn (Kodi Smit-McPhee) – desperacko walczy o przetrwanie, zmagając się z głodem, morderczą aurą i hordami wygłodniałych kanibali – zdegenerowanych niedobitków umierającej cywilizacji.