Czy za ideały warto zapłacić najwyższą cenę? Czy w imię miłości można zabrać komuś wolność?
„Ostatnie piętro” to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami thriller o kapitanie Wojska Polskiego, który trafia na ślad afery w swojej jednostce. Dziwne zbiegi okoliczności, interpretacje i domysły doprowadzają go na skraj szaleństwa. Film prezentowany był w Konkursie Głównym 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Akcja filmu, rozgrywająca się w prowincjonalnym polskim miasteczku, z minuty na minutę zmienia się z lekkiej opowieści w budzący grozę thriller, po którym na drżących nogach wychodzi się z kina. Scenariusz został oparty są na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się kilka lat temu w niewielkiej miejscowości w Polsce.
W filmie Tadeusza Króla („Zwerbowana miłość”) wystąpili Janusz Chabior, Joanna Orleańska, Barbara Garstka, Przemysław Bluszcz, Bartłomiej Firlet, Aleksandra Popławska, Wojciech Zieliński, Marek Kalita oraz fantastycznie grające dzieci – Jakub Wróblewski i Kajetan Borowski.
Reporterskie śledztwo, objawienie religijne i zagadka, której rozwiązanie wykracza daleko poza doczesność. Wszystko to w najnowszym, poruszającym filmie Xaviera Giannoli – zdobywcy Cezara, Złotej Palmy i Nagrody Specjalnej Festiwalu w Wenecji. W obsadzie produkcji wystąpiła plejada znakomitych francuskich aktorów, m.in.: nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, laureat Cezara i Złotej Palmy – Vincent Lindon („Miara człowieka”), znany z hitów „Quantum of Solace” i „Uprowadzona” – Anatole Taubman oraz Patrick d’Assumçao („Śmierci Ludwika XIV”). „Tajemnice objawienia” to thriller psychologiczny. Historia o wierze i jej poszukiwaniach – Barbara Hollender, Rzeczpospolita.
Jacques (Vincent Lindon), reporter znanej francuskiej gazety otrzymuje tajemniczy telefon z Watykanu. Wynika z niego, że w małym miasteczku na południu Francji mieszka 18-letnia dziewczyna, która utrzymuje, że przeżyła objawienie Matki Boskiej. Pogłoski o domniemanym cudzie rozchodzą się błyskawicznie i sprawiają, że na miejsce rzekomych objawień zaczynają przybywać tysiące pielgrzymów. Jacques, który prywatnie nie ma nic wspólnego ze światem wiary i kościoła, zgadza się być częścią komisji śledczej, mającej rzucić nowe światło na zdumiewające wydarzenia.
Fuga” to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy”), Łukasz Simlat („Konwój”) i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek Dancingu” – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).
Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?
Dane techniczne DVD:
Język: polski 5.1, 2.0
Napisy: angielskie, polskie
Czas: 98 min
Obraz: 16:9 (1.85:1)
Region: 2
Dodatki: zwiastun filmu
Jeanne (Emmanuelle Béart) i Paul (Rufus Sewell) Bellmer wraz z synem spędzają wakacje w Tajlandii. Kiedy Tsunami porywa ich dziecko, urlop przeradza się w koszmar. Zrozpaczona matka nie wierzy w śmierć chłopca. Podejrzewa, że został on porwany. Trop wiedzie do dżungli, do miejsca, gdzie zaciera się granica pomiędzy życiem a śmiercią, gdzie koszmary, obsesja oraz zgroza zlewają się w jedną całość.