Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców obsypanych nagrodami dzieł: „Papusza”, „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”.
Zdobywca Srebrnych Lwów na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagroda za montaż dla Katarzyny Leśniak oraz nagroda za główne role kobiece dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire. Film wziął udział w Konkursie Głównym 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017, gdzie Jowita Budnik i Eliane Umuhire również otrzymały nagrody za najlepsze role żeńskie. Film otrzymał nagrodę za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrody Aktorskie w na 53. Chicago International Film Festival i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CinEast w Luksemburgu oraz Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kalkucie. Prezentowany był na wielu prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie m.in.: w Tallinie, Rotterdamie, Kerali Indie, Dublinie, Toronto, Addis Ababa, TaiPei, Cork, Wilnie, Salonikach i wielu innych.
Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Wkrótce potem umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski.
Dane techniczne DVD:
Język: oryginalny 5.1
Napisy: angielskie
Czas: 109 min
Obraz: 16:9 (1.78:1)
Region: 2
Dodatki: zwiastun filmu
Dane techniczne Blu-ray:
Język: oryginalny 5.1
Napisy: angielskie
Czas: 109 min.
Obraz: 1080i50 (1,78:1)
Dźwięk: DTS HD-MA 5.1
Region: B
Film przenosi nas w XVIII wiek do Ameryki Południowej, gdzie trwa zażarty konflikt pomiędzy jezuitami a świecką władzą Hiszpanów i Portugalczyków o wpływy na nowym obszarze. Rdzenni mieszkańcy i ich rodzima kultura są w centrum tego konfliktu. Są tłem dla realizowanych interesów ścierających się ze sobą warstw zakonnych i świeckich, a w konsekwencji stają się ofiarami w imię Boga i cywilizacji.
Młody jezuita Brat Gabriel (Jeremy Irons), pełen wiary i ideałów, przekonany w słuszność swojego zadania, podejmuje się misji budowy świątyni, gdzieś daleko w dżungli w jednej z wiosek zamieszkiwanej przez Indian Guarani. Chce nieść im Boga i Jego naukę pełną miłości. Próbuje pozyskać ich zaufanie poprzez bezinteresowność swojego działania i… muzykę. Wkrótce udaje mu się zdobyć zaufanie tubylców i pozyskać ich dla idei chrystianizmu. Niezwykle trudną, pełną wyrzeczeń i niebezpieczeństw misję zakłóca pojawienie się w okolicach wioski oskarżonego o bratobójstwo kapitana Mendozy (Robert De Niro), który łapał Indian i sprzedawał ich jako niewolników. Brat Gabriel nakłania przestępcę do ciężkiej pokuty za popełnione czyny, a jako pokutę wyznacza mu pracę i posługę dla Indian. Wśród tubylców, którzy urzekają prostotą uczuć, dokonuje się w nim duchowe oczyszczenie. Dla mieszkańców nastaje radosny i beztroski czas. Niestety błogi spokój wioski zostaje zmącony… w imię Boga i potrzeb obszarników.
Oszczędna, a mimo to pełna ekspresji gra aktorska. Niecodzienną aurę współtworzą: naturalna sceneria dzikiej Amazonii i osobliwa muzyka Ennio Morricone. Film obsypany wieloma nagrodami m.in. Złotą Palmą w Cannes – 1986
Dramat kostiumowy