JAN PAWEŁ II – SANTO SUBITO. ŚWIADECTWA ŚWIĘTOŚCI

Dokument  JAN PAWEŁ II – SANTO SUBITO. ŚWIADECTWA ŚWIĘTOŚCI opowiada o Papieżu, którego obecność jest ciągle żywa i silna we wszystkich miejscach, które odwiedził: narodach, miastach, krajach miejscach dotkniętych jego obecnością, aby poznać ludzi, swoich ludzi, na których pozostawił niezatarty, wieczny ślad.

Podróż nadzwyczajna w towarzystwie ekskluzywnego przewodnika ks. Sławomira Ordera, który po zajęciu się beatyfikacją polskiego męczennika Stefana Frelichowskiego, otrzymał w 2005 roku od kardynała Camillo Ruini nominację do bycia postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Poprzez historie i doświadczenia prostych ludzi twórcy starają się odnaleźć odpowiedź na ważne pytanie: co nam przynosi dar Świętości Jana Pawła II? Dlaczego Jan Paweł II jest nadal tak bardzo obecny wśród różnych narodów, w tak różnych zakątkach świata?

JÓZEF I MARYJA

„Józef i Maryja” to dramat biblijny oparty na losach Eliasza, pobożnego rabina, który po śmierci przyjaciela opiekuje się jego rodziną. Podczas rzezi niewiniątek giną dzieci, nad którymi obiecał sprawować opiekę i od tej chwili pomszczenie ich śmierci, staje się jego życiową misją.

Przebywanie z Maryją, Józefem i młodym Jezusem, sprawia, że Eliasz zaczyna zastanawiać się nad motywami zemsty i jej sensem. Kiedy przychodzi długo oczekiwany moment zemsty, Eliasz musi wybrać – morderstwo i pomszczenie śmierci bliskich osób czy podarowanie życia i miłosierne przebaczenie.

„Józef i Maria” to historia o inspiracji i nadziei oraz o miłosierdziu jako przeciwieństwie zemsty. Ukazuje piękno codziennego życia i wzajemną bliskość członków Świętej Rodziny. Akcja filmu rozgrywa się w czasie dzieciństwa Jezusa, zanim objawił się On jako Syn Boży i ostatecznie zmienił bieg ludzkości.

CZYŚCIEC

Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które… wiedziały i widziały więcej. Fulla Horak, św. Faustyna Kowalska, bł. Ojciec Stanisław Papczyński i św. Ojciec Pio – to mistycy, którzy otrzymali łaskę bycia odwiedzanymi przez dusze czyśćcowe i którzy przez chwilę mogli oglądać sąd ostateczny, niebo, piekło i to co najbardziej tajemnicze – czyściec. Na podstawie ich niesamowitych doświadczeń powstał film Michała Kondrata „Czyściec”. Nowe dzieło twórcy docenionych w Polsce i za granicą obrazów „Miłość i Miłosierdzie” i „Dwie Korony” to poruszająca opowieść o duszach żyjących w ciałach oraz tych, które opuściły już ziemski świat. Próba znalezienia odpowiedzi na to, co czeka nas na końcu naszej, ludzkiej egzystencji. Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, Francji, Włoszech i USA. W roli głównej wystąpiła Małgorzata Kożuchowska, której partnerują m.in.: Philippe Tłokiński, Kamila Kamińska, Marcin Kwaśny, Olga Bończyk, Henryk Gołębiewski, Ida Nowakowska i Maria Niklińska. Konsultantami filmu było grono wybitnych międzynarodowych teologów oraz naukowców, od lat badających stan świadomości człowieka w momencie śmierci ciała. Wśród nich znaleźli się: ojciec Marciano Moro, rektor Sanktuarium Notre-Dame de Montligeon – Don Paul Denizot,  jeden z najbardziej rozpoznawalnych duszpasterzy akademickich w kraju – salezjanin Dominik Chmielewski, siostra Monika Chilicka, doktor Pasquale Bellanti, kustosz sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii – Wojciech Skóra oraz wyświęcony przez św. Jana Pawła II, sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Grup Modlitwy Ojca Pio – ojciec Carlo Maria Laborde.

Czyściec to film, który w uporządkowany sposób pomaga odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące życia po śmierci i tego czy możemy mieć na nie wpływ. Przypuszczam, że wiele osób po obejrzeniu filmu Czyściec zmieni swoje myślenie na ten temat” – mówi reżyser Michał Kondrat.

W czasie wizyty u znajomych, Fulla Horak (Małgorzata Kożuchowska) poznaje kobietę, której niezachwiana wiara w Boga robi na wszystkich ogromne wrażenie. Spotkanie to odciska piętno na Fulli i zmusza ją do duchowych poszukiwań i powrotu do wartości, które odrzuciła przed laty. Pewnej nocy, pogrążona w modlitwie Fulla doświadcza objawienia. Ukazuje się jej Magdalena Zofia Barat – zmarła 70 lat wcześniej założycielka zgromadzenia Najświętszego Serca. To pierwsza z dusz Świętych Opiekunów, które będą nawiedzać mistyczkę. Kolejne, w tym Jana Bosko, Teresy od Dzieciątka Jezus czy Joanny d’Arc, odkryją przed kobietą niezwykłą wiedzę na temat nieba, piekła i czyśćca. Wszystkie te doświadczenia Fulla opisze w swojej książce „Piękna Pani” w rozdziale „Zaświaty”. A zawarta w niej mądrość wykroczy poza czas i przestrzeń, łącząc w jedno duchowe doświadczenia Fulli oraz objawienia świętego Ojca Pio, błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego i świętej Faustyny Kowalskiej.

PIOTR: ODKUPIENIE

Poruszający film o wierze, który pomysłowo opowiada biblijną historię Apostoła Piotra podczas pierwszych prześladowań chrześcijańskich. Inspirująca podróż wiary przedstawiona w biblijnym eposie z udziałem nominowanego do Emmy® Johna Rhys-Daviesa (seria „Władca Pierścieni”, „Szogun”, seria „Indiana Jones”) i  Stephena Baldwina („Podejrzani”, „Urodzony 4 lipca”).

Po pożarach w Rzymie Neron rozpoczyna prześladowania chrześcijan. Piotr, który trzykrotnie wyrzekł się Chrystusa, będzie miał szansę na odkupienie swych win. Gdy stanie w obliczu pewnej śmierci z ręki rzymskiego tyrana, czy znów się podda, czy jego słabość zdradzi go, czy może wzniesie się triumfalnie w ostatniej chwili?

SAMSON

Epicka i pełna akcji opowieść o biblijnym superbohaterze z niezwykłym darem siły, wybrańcu Boga, który ma za zadanie wyzwolić swój lud z niewoli. W tytułową rolę wcielił się Taylor James („Liga sprawiedliwości”, „Mamma Mia!”). Partnerują mu: Billy Zane („Titanic”, „Powrót do przyszłości”), laureat Złotego Globu Rutger Hauer („Łowca androidów”, „Autostopowicz”), Jackson Rathbone („Zmierzch”, „Ostatni władca wiatru”) i Caitlin Leahy („Grace i Frankie”, „Homecoming”).

Po stracie miłości swego życia z winy okrutnego księcia Filistyna, młody hebrajczyk o nadprzyrodzonej sile broni swego ludu, poświęcając wszystko, by pomścić swoją miłość, swój lud i swojego Boga.

Z MIŁOŚCI DO JOEY

Prawdziwa historia, która na zawsze zostanie w pamięci każdego widza.

Joey i Rory to jeden z najpopularniejszych duetów country i muzyki chrześcijańskiej w Stanach Zjednoczonych, prywatnie – szczęśliwe małżeństwo. Życiową sielankę przerywa wiadomość o śmiertelnej chorobie. Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że w tym miejscu opowieści zaczyna się dramat i czekają nas już tylko łzy rozpaczy…

„Z miłości do Joey” to historia przepełniona nadzieją, wzruszeniem, radością, a nade wszystko dotykająca intymnej relacji z Bogiem w szczególnym momencie doczesnych zmagań człowieka. Widz zostaje wciągnięty w podróż życia głównych bohaterów, odkrywając, czym naprawdę jest miłość, szczęście, przebaczenie, zdolność do poświęcenia siebie, co naprawdę jest ważne oraz co się stanie, gdy pozwolimy Bogu prowadzić nasz dom. Co więcej, ten przepełniony pogodą ducha film stawia szereg istotnych pytań, które przez wiele godzin, a może i dni po seansie będą świdrować nasz umysł, naszą duszę, rozszerzając coraz bardziej pole naszego widzenia. Na koniec zostaniemy z uczuciem przeżycia wielkiej, emocjonalnej przygody… Powiedzieć, że ten film trzeba koniecznie zobaczyć, to mało. Ten film trzeba koniecznie przeżyć.

MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE

Niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W roli głównej zobaczymy Kamilę Kamińską – nagrodzoną za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Gdyni gwiazdę hitów „Najlepszy” i „Listy do M. 3”. W filmie „Miłość i Miłosierdzie” wystąpili również: Macieja Małysa, który zagrał u boku samego Johna Voighta w głośnym filmie „Jan Paweł II” oraz Janusz Chabior znany szerokiej widowni chociażby z produkcji „Wołyń”. Reżyserem jest Michał Kondrat – twórca m.in.  produkcji „Dwie Korony” poświęconej historii o. Maksymiliana Kolbe.

Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowania świata na jego ostateczne przyjście. Zadanie to wydaje się niemożliwe do zrealizowania, ale siostra Faustyna zrobi wszystko, aby je wypełnić. Na światło dzienne wychodzą kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa. Po przeprowadzeniu badań naukowych, okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim. Działalność polskiej zakonnicy daje początek kultowi Bożego Miłosierdzia, który czczony jest przez setki milionów osób na wszystkich kontynentach świata. Niezwykłe spotkanie siostry Faustyny i Jezusa zostało potwierdzone przez wielu papieży, w tym Jana Pawła II, który 30 kwietnia 2000 roku oficjalnie uznał ją za świętą i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, którego w wizjach siostry Faustyny domagał się sam Jezus.

ŚWIĘTA RODZINA

Doskonały scenariusz, świetne aktorstwo i znakomite zdjęcia sprawiają, że ponad trzygodzinne widowisko Raffaele Mertesa o Świętej Rodzinie warto obejrzeć w rodzinnym gronie. Realizacja filmu o latach dzieciństwa Jezusa była zadaniem trudnym, bo niewiele wiemy o tym okresie Jego życia. Dlatego w filmie twórcy wykorzystali wątki znane nie tylko z Ewangelii i uzupełnili je własną fantazją.

Filmowy Józef, Maria i Jezus wiele zawdzięczają opowieściom zaczerpniętym z apokryfów. Znakomitą kreację w roli Matki Jezusa stworzyła Ana Caterina Morariu.

ŚW. JÓZEF Z NAZARETU

„Józef z Nazaretu” jest częścią telewizyjnego cyklu Rafaele Mertesa „Przyjaciele Jezusa”. Jest filmem wyjątkowym, bo św. Józef do tej pory w filmach biblijnych pojawiał się wyłącznie na drugim planie. Dopiero w filmie Mertesa staje się centralną postacią opowieści.

Film przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia Józefa. Ze względu na lakoniczność informacji, jakie znajdujemy w Nowym Testamencie, wykorzystuje również przekazy pozabiblijne, apokryfy oraz wątki będące owocem wyobraźni scenarzystów.

ŚW. MARIA MAGDALENA

Część telewizyjnego cyklu „Przyjaciele Jezusa”, w skład którego wchodzą filmy: „Józef z Nazaretu” (1999), „Judasz z Kariotu” (2000) i „Św. Tomasz” (2001). W postać Jezusa wcielił się Danny Quinn, syn legendarnego aktora Anthony’ego Quinna („Grek Zorba”). W filmie znalazło się wiele wątków fikcyjnych uzupełniających to, co znamy z opowieści Ewangelistów.

W Nowym Testamencie Maria Magdalena jest wspominana dwanaście razy przez wszystkich czterech ewangelistów. Według Encyklopedii Katolickiej była wdową lub niezamężną i prawdopodobnie bogatą kobietą. Pochodziła z Magdali i zaliczała się do kręgu pierwszych uczniów Jezusa. W czasie ukrzyżowania stała pod krzyżem, była świadkiem śmierci Chrystusa, zdjęcia z krzyża i złożenia do grobu.