KRÓL ALGIERII

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i trzema Cezarami – Benoît Magimel („Marsylski łącznik”, „Pianistka”) i laureat Cezara – Reda Kateb („Wróg numer 1”, „Prorok”, „Wilcze echa”) w komedii gangsterskiej o dwóch bandytach w opałach, którzy uciekają przed francuskimi władzami do Algierii, by tam zacząć nowe życie. Film doceniony we Francji za wybitny aktorski duet Kateb-Magimel, świetne tempo, znakomity humor, młodzieńczą energię i barwny portret Algierii. „Król Algierii” to pełnometrażowy debiut reżyserski Eliasa Belkeddara – scenarzysty i producenta filmów „Athena” i „Dni mojej chwały”.

Omar (Reda Kateb) jest gangsterem starej daty, który zaszył się w Algierii, bo w ojczystej Francji grozi mu 20 lat więzienia. Przez wiele dekad był królem świata, teraz jest tylko ukrywającym brutalną przeszłość, anonimowym przechodniem. Niechętnie porzucając dawny styl życia, zatrudnia się w fabryce ciast, gdzie poznaje twardą dziewczynę, Samię (Meriem Amiar). W towarzystwie niezastąpionego wspólnika Rogera (Benoît Magimel) i nowej znajomej próbuje przywyknąć do zwykłego życia, jednak skłonność do rozpusty, narkotyków i przemocy nie daje o sobie zapomnieć. Bratając się z grupą lokalnych rzezimieszków, spędza czas w szemranych dzielnicach Algierii, uczestnicząc w walkach baranów i tajnych wyścigach wielbłądów. Beztroska nie trwa jednak wiecznie, a czyhające za rogiem kłopoty dają wreszcie o sobie znać, zmuszając Omara do walki o siebie i najbliższych.

MÓJ ZDRAJCA, MOJA MIŁOŚĆ

Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o wielkiej miłości, poświęceniu i walce o niepodległość, osadzona w Algierii lat 50. W rolach zakochanych do szaleństwa bohaterów, których rozdziela los, wystąpili: laureat Cezara – Vincent Lacoste („Na zawsze razem”, „Lolo”) i nagrodzona na festiwalu w Cannes Vicky Krieps („Nić widmo”, „Old”). Adaptacja powieści „O naszych rannych braciach” Josepha Andrasa o Fernandzie Ivetonie – działaczu niepodległościowym, walczącym o wyzwolenie Algierii z rąk Francuzów.

Algieria, 1956 rok. 30-letni działacz niepodległościowy, Fernand (Vincent Lacoste), zostaje aresztowany pod zarzutem podłożenia bomby w fabryce. Grozi mu za to kara śmierci, mimo że ładunek nie wybuchł i nikogo nie ranił. Ukochana Fernanda, Hélène (Vicky Krieps), z dnia na dzień staje się żoną „zdrajcy”, a jej życie zmienia się bezpowrotnie. Kobieta nie daje jednak za wygraną – postanawia walczyć o sprawiedliwość i życie męża.

SIOSTRY

Dwukrotnie nominowana do Oscara i nagrodzona na festiwalu w Cannes ikona francuskiego kina, Isabelle Adjani, znana z ról w „Opętaniu” i „Królowej Margot”, w poruszającej historii o trzech dorosłych siostrach, które muszą zmierzyć się z traumatyczną przeszłością i rodzinnymi tajemnicami. Filmowa opowieść o sytuacji imigrantów we Francji, walce o swoje prawa i skomplikowanych relacjach francusko-algierskich. Gwieździe kina partnerują na ekranie: laureatka Cezara – Rachida Brakni (“Skate or Die – deska lub śmierć”), nagrodzona na festiwalu w Wenecji Hafsia Herzi („Tajemnica ziarna”) i Maïwenn („Poliss”). Jednym ze scenarzystów “Sióstr” jest Abdel Raouf Dafri – autor scenariusza do nominowanego do Oscara „Proroka”.

Siostry Zorah, Nohra i Djamila od trzydziestu lat żyją z nadzieją na odnalezienie brata Rhedy, którego za młodu porwał i ukrył w Algierii ich własny ojciec. Relacja między rodzeństwem zmienia się diametralnie, gdy najstarsza z sióstr, Zorah, postanawia napisać sztukę teatralną o traumatycznych wydarzeniach z dzieciństwa. Wkrótce potem kobiety dowiadują się, że ich ojciec umiera. Mając świadomość, że prawdopodobnie jest to ostatnia szansa na jakikolwiek kontakt, wyruszają w podróż do Algierii z nadzieją na zdobycie informacji o zaginionym bracie. Pomimo różnic razem konfrontują się z tragiczną przeszłością, która od trzech dekad nie daje im spokoju.