ZIMNE OGNIE

Desperacja. Góry. Przetrwanie. „Zimne ognie” to unikalne w skali historii kina spojrzenie na II Wojnę Światową z perspektywy malutkiej i formalnie neutralnej Andory. Ten górski kraj, zamieszkały wtedy przez ledwie 5 tysięcy mieszkańców, pełnił kluczową rolę korytarza przemytniczego między frankistowską Hiszpanią a Francją Vichy. „Zimne ognie” to pełna desperacji, wytrwałości i poświęcenia historia grupy polskich Żydów, uciekających przed nazistami do Hiszpanii. W rolach głównych: laureatka Srebrnej Muszli Greta Fernandez („Elisa i Marcela”) i występujący w zagranicznych produkcjach Polak – Ksawery Szlenkier (serial Netflix „Kierunek: Noc”, „Żeby nie było śladów”, „Jack Strong”). Reżyser filmu, Santi Trullenque, to ceniony kataloński dokumentalista, uczeń legendarnego Wernera Herzoga w jego Rogue Film School. „Zimne ognie” to jego fabularny debiut.

Czerpiąc ze swoich wielkich poprzedników – Victora Erice i nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Carli Simón, kataloński twórca Santi Trullenque maluje obraz codzienności osadzonej w tradycji małej górskiej wioski w Andorze. Względny spokój zostaje zakłócony przez przybycie uciekającej przed nazistami grupy polskich Żydów z matematykiem Marianem (Ksawery Szlenkier) na czele, którzy za wszelką cenę pragną dostać się do Hiszpanii. Pogonią dowodzi bezwzględny i krwawy Lars Günther (Daniel Horvath), który nie cofnie się przed niczym, by ich znaleźć i zamordować. Nagłe wdarcie się wojny w ubogą i nudną codzienność mieszkańców staje się momentem próby dla ludzkich charakterów i moralności, a na jaw zaczynają wychodzić dawno skrywane sekrety.

HISTORIE NIE DO OPOWIEDZENIA

Pięć zabawnych i absurdalnych historii z codziennego życia, które wszyscy znamy, ale wolelibyśmy o nich zapomnieć. Nieoczekiwane spotkania, publiczne upokorzenia czy niedorzeczne decyzje, z których trudno się wycofać. Każdy ich doświadczył, nikt nie chce do nich wracać.

„Historie nie do opowiedzenia” to pełna współczucia i ironii filmowa oda do ludzkiej niezdolności radzenia sobie z emocjami i zarządzania własnym życiem. W obsadzie tej błyskotliwej komedii zobaczymy gwiazdy hiszpańskiego kina, m.in.: laureatkę nagród Goya – Maribel Verdu („Labirynt fauna”, „Śnieżka”) i Verónikę Echegui (serial „Fortitude”, „Terapia sercowa”).

WALIZKA

Znany z roli Profesora w globalnym hicie Netfliksa „Dom z papieru” – Álvaro Morte w mrocznym i pełnym tajemnic hiszpańskim thrillerze o pracowniku biura rzeczy znalezionych, który postanawia samodzielnie zbadać sprawę porzuconej walizki z ludzkimi szczątkami. „Walizka” jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Jorge Dorado – asystenta reżysera szlifującego filmowe umiejętności u boku m.in. takich twórców jak Pedro Almodóvar („Porozmawiaj z nią”, „Złe wychowanie”) i Guillermo del Toro („Kręgosłup diabła”).

Mario pracuje w biurze rzeczy znalezionych. Zajmuje się porzuconymi przedmiotami, które od dekad piętrzą się w magazynie. Jest zamkniętym w sobie samotnikiem z wyboru, który w wolnym czasie bada pochodzenie porzuconych rzeczy z intencją zwrócenia ich prawowitym właścicielom. Jedyną osobą, której odrobinę udało się przebić przez twardą skorupę jego osobowości jest odwiedzająca go często młoda policjantka Helena. Pewnego dnia w ręce Maria wpada wyłowiona z dna rzeki walizka z ludzkimi szczątkami owiniętymi w dziecięce ubranko. Nie ufając pobieżnym ustaleniom policji i podejrzewając, że sprawa jest znacznie poważniejsza, mężczyzna postanawia na własną rękę zbadać sprawę. Podążając za tropem walizki, Mario poznaje Sarę – zmuszaną do prostytucji młodą kobietę, pracującą dla bezwzględnej siatki handlującej ludźmi.

BOSCY

Penélope Cruz i Antonio Banderas, ponownie razem na dużym ekranie! Tym razem w błyskotliwej i ostrej jak brzytwa komedii o świecie filmu i wszystkich grzeszkach show-biznesu. Obraz „Boscy” znalazł się w Konkursie Głównym 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i z miejsca przyciągnął uwagę dystrybutorów z całego globu.

Ekscentryczny milioner postanawia stworzyć film, dzięki któremu zapisze się w historii. Aby tego dokonać, sięga po najlepszych z najlepszych. Na fotelu reżysera zasiada więc równie słynna co kontrowersyjna Lola Cuevas (Penélope Cruz), która do głównych ról w filmie angażuje prawdziwe legendy w swoim fachu. Jej wybór pada na hollywoodzkiego amanta Félixa Rivero (Antonio Banderas) oraz ikonę teatru Ivána Torresa (Oscar Martínez). Problem w tym, że obaj panowie, choć w swoich kategoriach osiągnęli i zdobyli już wszystko, cierpią na przerost ego i delikatnie mówiąc, nieszczególnie za sobą przepadają. Żeby sprostać zaskakującym pomysłom Loli, aktorzy z najwyższej półki będą musieli znaleźć jednak wspólny język i zmierzyć się z dziedzictwem własnych karier. Pytanie tylko, kto z nich pozostanie na placu boju, kiedy po raz pierwszy wybrzmi słynne: „Kamera i… akcja!”?

Dane techniczne DVD:
Język: oryginalny /z polskim lektorem/ 5.1
Napisy: wersja oryginalna z polskimi napisami
Czas: 110 min
Obraz: 16:9 (2.39:1)
Region: 2
Dodatki: zwiastun filmu

HISZPAŃSKI ROMANS

„Hiszpański romans” – pełen humoru film Woody’ego Allena to opowieść bogata w niespodzianki, romanse i sercowe kłopoty. Najnowsze dzieło reżysera to również pełen miłości hołd dla kina, które potrafi przyczynić się do wielkich zmian w życiu każdego z nas.

Mort i Sue to amerykańskie małżeństwo, które przybywa na festiwal filmowy w San Sebastian w Hiszpanii. On jest byłym wykładowcą filmoznawstwa, a ona specjalistką od reklamy pracującą dla młodego i obiecującego reżysera Philippe. Mort szybko zauważa, że Sue jest zafascynowana swoim podopiecznym oraz że to zainteresowanie wykracza poza czysto zawodowe ramy. W ich małżeńskiej relacji pojawia się kryzys. Pewnego dnia Mort trafia na wizytę do pięknej lekarki, która podziela jego zainteresowania i spojrzenie na świat. Nowopoznana kobieta również tkwi w trudnym związku – jej mąż jest malarzem o bardzo porywczym temperamencie. Czy za sprawą nowej znajomości Mort odnajdzie nadzieję i optymistycznie spojrzy w przyszłość? W życiu, jak w kinie – wszystko jest możliwe!

Dane techniczne DVD:
Język: oryginalny /z polskim lektorem/ 5.1
Napisy: wersja oryginalna z polskimi napisami
Czas: 88 min
Obraz: 16:9 (2.00:1)
Region: 2
Dodatki: zwiastun filmu

Dane techniczne BLU-RAY:
Język: oryginalny /z polskim lektorem/ 5.1
Napisy: wersja oryginalna z polskimi napisami
Czas: 92 min
Obraz: 2.00:1 (1080p24) PAL
Dźwięk: DTS-HD MA 5.1
Region: B
Dodatki: zwiastun filmu

WASP. SIEĆ SZPIEGÓW

Oparty na prawdziwej historii, trzymający w napięciu thriller szpiegowski w reżyserii nagrodzonego Złotą Palmą Oliviera Assayasa – twórcy uznanych obrazów „Personal Shopper”, „Podwójne życie” i „Sils Maria”. W obsadzie filmu znalazły się najgorętsze nazwiska współczesnego kina: laureatka Oscara Penélope Cruz („Ból i blask”, „Vicky Cristina Barcelona”), nagrodzony Cezarem Édgar Ramírez („Carlos”, serial HBO „Od nowa”), zdobywca Złotego Globa Gael García Bernal („Babel”, „Ema”) i Ana De Armas („Na noże”, „Blade Runner 2049”). Film opowiada o grupie kubańskich szpiegów („kubańska piątka”), aresztowanych i skazanych w 1998 roku na Florydzie za szpiegostwo i szereg innych przestępstw. Scenariusz filmu został oparty na powieści „The Last Soldiers of the Cold War” Fernando Moraisa. Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

René González (Édgar Ramírez) jest pilotem, który na początku lat dziewięćdziesiątych kradnie samolot i ucieka z komunistycznej Kuby do USA, pozostawiając w kraju ukochaną żonę (Penelope Cruz) i córkę. René nie jest jednak zwykłym, marzącym o amerykańskiej karierze imigrantem, na którego z pozoru wygląda. Na miejscu dołącza do działającej na południu Florydy organizacji uciekinierów z Kuby, kierowanej przez tajnego agenta pod pseudonimem Gerardo Hernandez (Gael García Bernal). Tym samym staje się częścią sieci szpiegów, zrzeszającej zwolenników reżimu Fidela Castro, której zadaniem jest obserwacja i infiltracja kubańsko-amerykańskich grup terrorystycznych, planujących zamachy na Kubie.

Dane techniczne DVD:
Język: oryginalny /z polskim lektorem/ 5.1
Napisy: wersja oryginalna z polskimi napisami
Czas: 122 min
Obraz: 16:9 (2.39:1)
Region: 2
Dodatki: zwiastun filmu

BRACTWO CZERWONEJ OPASKI

Pełen czułości, ciepła i humoru serial o przyjaźni, dorastaniu, woli życia i stawianiu czoła przeciwnościom losu. Produkcja pokazuje codzienność młodych pacjentów szpitala pediatrycznego oraz daje wgląd w to, jak ich sytuacja wpływa na bliskich: rodziny, lekarzy i przyjaciół. W odróżnieniu od innych seriali medycznych, których bohaterami są lekarze i personel szpitalny, „Bractwo czerwonej opaski” poświęca uwagę przebywającym w szpitalu dzieciom, ich codzienności i problemom typowym dla wieku dorastania.

Serial opowiada o losach sześciorga dzieci w wieku od 10 do 15 lat, które z różnymi chorobami trafiają do szpitala pediatrycznego. Na miejscu nawiązują przyjaźnie, przeżywają małe przygody, wspierają się w trudnych chwilach, a przede wszystkim – razem stawiają czoła wyzwaniom, jakie niosą za sobą nie tylko problemy zdrowotne, ale też zwykła – doświadczana przez rówieśników na całym świecie – codzienność nastolatków.

POCHODZENIE CZŁOWIEKA

Serial dokumentalny o ewolucji, stworzeniu i wierze, promowany przez Papieską Radę ds. Kultury. W niezwykłej produkcji wzięło udział około czterdziestu specjalistów i badaczy z różnych krajów, w tym dwóch laureatów Nagrody Nobla. Łatwy do zrozumienia, z zaskakującymi obrazami i dyscypliną naukową, opisuje teorie neodarwinistyczne i kreacjonistyczne, „inteligentny projekt”, stanowiska papieży Piusa XII, Jan Pawła II i Benedykta XVI, a także stanowiska różnych grup chrześcijańskich.

Czy istnieje inteligencja, która kierowała procesem ewolucji? Teoria ewolucji Darwina została wykorzystana przez ideologie ubiegłego wieku do uzasadnienia materializmu lub rasizmu. Dzisiaj niewielu zaprzecza archeologii, ale debata toczy się wokół tego pytania: czy istnieje inteligencja, która kierowała cudownym procesem ewolucji? Seria ta, pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury, przedstawia chrześcijańskie spojrzenie, które pozwala nam zrozumieć związek między odkryciami naukowymi, mówiącymi nam o pewnej ewolucji, a naszym byciem jako stworzeniem będącym dziełem twórczej decyzji Boga. Seria niezbędna dla każdego katolika, który pragnie uzyskać pełne zrozumienie mitów i błędów darwinizmu i kreacjonizmu.

GDY BUDZĄ SIĘ DEMONY

Epicka opowieść o rewolucjonistach i świętych, której akcja toczy się podczas hiszpańskiej wojny domowej. Jest to opowieść o miłości i heroizmie w świecie zdominowanym przez zazdrość, nienawiść i przemoc, ale także przenikliwy dramat ukazujący siłę przebaczenia w zrywaniu łańcuchów z przeszłości. Roland Joffé, dwukrotnie nominowany do Oscara („Misja”, „Pola śmierci” i „Miasto radości”), napisał i wyreżyserował pasjonujący film, którego akcja toczy się podczas wojny domowej (1936-1939) i po wojnie – do roku 1982.

Dziennikarz Robert Torres wyrusza w podróż do Hiszpanii. Ma się tam spotkać ze swoim ojcem Manolo Torresem, ale przede wszystkim szukać będzie materiału do swojej książki. Wydawać by się mogło, że to historia, jakich wiele… Ale nie wtedy gdy bohaterem książki ma być Josemaria Escriva – założyciel Opus Dei. Całą historię spowija aura tajemnicy, bo po raz kolejny okazuje się, że w życiu prawdopodobnie nic nie dzieje się przypadkiem. Okazuje się, że ojciec Roberta nie tylko wychowywał się w tym samym mieście co Josemaria, ale w dzieciństwie był jego najlepszym przyjacielem… Jak to się stało, że jeden z przyjaciół wybrał drogę kapłaństwa, a drugi zaangażował się w brutalną wojnę domową? Robert Torres z każdą chwilą bliższy jest odkrycia zaskakującej prawdy…

7 POWODÓW DO UCIECZKI

Siedem pełnych absurdu i czarnego humoru opowieści o dysfunkcyjnym społeczeństwie. W obsadzie porównywanej do „Dzikich historii” komedii znalazła się śmietanka hiszpańskiego kina: dwie wielokrotnie nagrodzone i współpracujące z Pedro Almodóvarem aktorki – Lola Dueñas („Volver”, „Przerwane objęcia”) i Emma Suarez („Julieta”, „Córki Abril”), Manolo Solo („Labirynt fauna”, „Biutiful”) i Sergi López („Człowiek, który zabił Don Kichota”, „Niewidoczni”). Laureat nagrody publiczności podczas gali wręczenia statuetek Gaudiego. Film prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Hiszpanii (Malaga, Barcelona, Valladolid), USA (SXSW w Austin), Belgii (Bruksela) i Korei Południowej (Bucheon).

Siedem nieprawdopodobnych, szalonych i pełnych smolistego humoru opowieści. Historie rodziny, lokatora, ślubu, biznesmena, sąsiadów, ubogiego dziecka i ofiary wypadku. Siedem sytuacji, w których czarny humor jednocześnie budzi niezręczność i okazuje się podejrzanie znajomy. Siedem surrealistycznych historii o dysfunkcyjnym społeczeństwie, które przestało się rozwijać.